Jak vybrat lektora angličtiny: 6 cool tipů, na co se zaměřit

English for career

Ať už jste se rozhodli, že s angličtinou začnete od nuly, vylepšíte stávající znalosti nebo se chcete připravit na certifikát, určitě hledáte lektora, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Na trhu s jazykovým vzděláváním je spousta lidí, kteří učí – jak vybrat lektora angličtiny, který se stane tím správným parťákem pro svůj rozvoj?

jak vybrat lektora angličtiny

1. Osobnost lektora

Lektor je někdo, s kým trávíte svůj čas a proto je důležité, abyste si rozuměli. Určitě dejte na první dojem a než se domluvíte na doučování, s lektorem se nejdřív sejděte. Je jedno, jestli osobně nebo online, důležité je, abyste se od začátku cítili komfortně a uvolněně. Správný lektor je vstřícný, empatický a vytváří emočně bezpečné prostředí, kde se nebojíte vystoupit z komfortní zóny a udělat chybu.

2. Pedagogické vzdělání nebo odpovídající praxe

Nenechte se zmást, pokud má váš lektor titul z pedagogiky; kvalitu výuky bohužel negarantuje. Učitelem totiž člověk buď je, a nebo není. Ideální je lektor s výbornou znalostí anglického jazyka, schopností vysvětlit probíranou látku, abyste ji bezpečně pochopili a uměli používat a zároveň někdo, kdo umí motivovat a inspirovat k dalšímu studiu ve volném čase. Tyto vlastnosti nepoznáte hned, ale můžete se na ně zaměřit; po prvních 10 lekcích budete určitě vědět.

3. Odbornost a zaměření lektora

U lektorů jazykových škol nebo lektorů, kteří učí v zahraničí, je důležité pedagogické vzdělání v oboru (TEFL, TESOL, TESL, CELTA, DELTA). Zda jsou tyto certifikáty u českých lektorů v Česku nezbytné, je otázka. Co by vás mělo zajímat víc, je vedlejší kvalifikace. Pokud poptáváte lekce obchodní angličtiny, pátrejte po tom, co lektor ví o businessu a odborných tématech, která vás zajímají. Pokud se chcete učit angličtinu pro právní praxi, pak hledejte lektora, který zároveň něco ví o právu. To, že je někdo lektor rozhodně neznamená, že zvládá všechny obory.

4. Cena jako indikátor kvality

Učitelé, kteří nabízí individuální lekce za 200 Kč/hod., nejsou v pohodě. Obvyklá cena za 45 minut doučování je totiž 400 – 1000 Kč. V ceně se promítá studium, kvalifikace, zkoušky, zkušenosti, hodnota na trhu, příprava na hodiny a samozřejmě odvody a daně. Pokud máte radost, že s levným lektorem ušetříte, uvědomte si své priority. Chcete se opravdu něco naučit a cítit pokrok, nebo trávit čas s někým, kdo čte z učebnice, nepřipravuje se, a ještě mu za to platit?

Jak vybrat lektora angličtiny: spočítali jste si někdy, kolik vás stojí výuka?

Pokud máte dvě lekce týdně, vyjde vás výuka angličtiny při průměrné ceně na cca 75 000 Kč ročně. To už je hodnota, u které se vyplatí přemýšlet nad tím, jestli vám opravdu přináší to, co očekáváte.

Při uvedené frekvenci a odpovídajícím studiu byste v rozmezí úrovní A0-B2 měli pokročit o  jednu úroveň za rok a cítit reálný pokrok. Pokud cítíte, že se nezlepšujete, pak vyhazujete peníze. Tato situace bohužel nastává docela často a je jedním z faktorů, proč spousta lidí zůstává věčnými začátečníky.

5. Úvodní hodina a průběžné testování

Pokud zrovna nejste na testovací lekci, která slouží jako ukázková hodina toho, jak vaše doučování může vypadat, měli byste absolvovat hodinu, kde si vás lektor podrobně proklepne. Nenásilně zjistí, jak jste na tom s gramatikou, porozuměním i mluvením. Tato analýza má za cíl identifikovat vaši úroveň a následně sestavit plán výuky, aby dával smysl a maximalizoval výsledky vaší snahy. Analýza se provádí pravidelně, ne jen na začátku. To proto, aby se měřitelně ověřily výsledky výukového procesu.  

6. Studijní plán

Dobrý lektor individuálních lekcí sestavuje studijní plán na míru. Součástí plánu jsou jasně specifikované cíle studenta a cesta k jejich dosažení. Plán je obvykle spíš „interní“ dokument a standardně se neposílá, pokud se na něj ale zeptáte, a nebo třeba přecházíte k jinému lektorovi, měl stávající lektor být schopen přesně definovat, co dělal, proč to dělal, jak vám to pomohlo a jaké to mělo výsledky. Pokud nic takového nemá, zamyslete se nad tím, jestli se chcete plácat na jenom místě a nebo opravdu směřovat k tomu, čeho chcete dosáhnout. 

Let's Start a Conversation