Co dělat po složení FCE: proč se vyplatí přemýšlet v širších souvislostech

English for career

Pokud řešíte, co dělat po FCE, tady jste správně. Cambridge B2 First (FCE) je totiž nejvyužívanější a nejrozšířenější zkouškou z angličtiny. Když ji složíte a získáte certifikát, máte v ruce papír, který vám přinese konkurenční výhodu; prokázali jste, že máte úroveň angličtiny, kterou vyžadují zaměstnavatelé ve většině evropských zemí (kromě anglicky mluvících). Zkouška vám tak může pomoct získat vysněnou práci nebo se dostat na lepší pozici v rámci firmy, kde pracujete. Vzhledem ke své komplexnosti může být náročné se na nic připravit, ale když ji zvládnete, stojí to za to.

Jupííí, dali jste FCE. Kam zamíříte dál?

Inkoust na vašem novém certifikátu ještě pořádně nezaschl a už přemýšlíte, co dál? Skvělé, většinou není nač čekat. Než se ale závazně rozhodnete pro další metu, zastavte. Pokud se chystáte strávit dalších několik set hodin studiem na vyšší certifikát, zkuste si nejdřív odpovědět na tyto otázky:

  • proč chci další certifikát a na co mi bude,
  • co se chci naučit a jak chci nové znalosti využívat,
  • jaké jsou možnosti nebo alternativy

Proč CAE nemusí vždy být ta nejlepší volba

Z logiky věci se jako další stupeň po FCE nabízí CAE (Certificate in Advanced English). CAE vás nepochybně posune a přinese spoustu nových znalostí a dovedností. Problém ale je, že v českém rybníčku si tento level reálně nemůžete udržet. Pokud se nechystáte na zahraniční VŠ nebo nejste jedním z těch, kteří mluvenou i psanou angličtinu používají denně v komunikaci nejlépe s rodilými mluvčími, výsledkem bude, že velkou část toho, co jste se na test naučili zapomenete, sklouznete zpátky na nižší úroveň a kromě zářezu v životopisu vám nic moc nezbyde.

Obchodní angličtina jako ceněná alternativa

Pokud pracujete v business sféře (od asistentky obchodního oddělení maličkého start-upu po jednatele velkých firem), vyplatí se vám přemýšlet spíš o certifkátu BEC (Business English Certificate). Když si nejste jistí, co dělat po FCE, je to ideální volba, protože si rozšíříte znalosti o spoustu business výrazů třeba v oblasti marketingu, HR, leadershipu, logistiky, customer service, naučíte se, jak napsat reprezentativní email zákazníkům nebo kvalitní report nadřízenému, jak na vyjednávání a obchod a další. Místo biflování gramatiky a studia témat, která nejspíš nikdy nebudete potřebovat se zaměříte přímo na to, co vás živí a co můžete využívat každý den. Certifikát můžete skládat na stejné úrovni jako FCE nebo vyšší, která odpovídá CAE.

Kdy se vám vyplatí přemýšlet o BEC

co dělat po fce

Co dělat po FCE: Závěr

Pokud máte zájem o další rozvoj obecných jazykových kompetencí nebo se nepohybujete v business sféře a ani to neplánujete, pak neváhejte a jděte do CAE. Pokud plánujete nebo rozvíjíte kariéru v soukromém sektoru, pak se vám určitě vyplatí certifikát BEC. Ten vám přinese konkurenční výhodu, protože prokážete znalost odborně zaměřené angličtiny na dané úrovni. V ČR BEC zatím není široké veřejnosti moc známý, je ale rozhodně celosvětově uznávaný a ceněný. Kromě „kusu papíru“ vám ale hlavně přinese i spoustu užitečných znalostí, které budete každodenně využívat, ať se rozhodnete pro jeho nižší nebo vyšší úroveň.

Let's Start a Conversation