Cambridge B2 First (FCE) je nejvyužívanější a nejrozšířenější zkouškou z angličtiny. Když ji složíte a získáte certifikát, máte v ruce papír, který vám přinese konkurenční výhodu; prokázali jste, že máte úroveň angličtiny, kterou vyžadují zaměstnavatelé ve většině evropských zemí (kromě anglicky mluvících). Zkouška vám tak může pomoct získat vysněnou práci nebo se dostat na lepší pozici v rámci firmy, kde pracujete. Vzhledem ke své komplexnosti může být náročné se na nic připravit, ale když ji zvládnete, stojí to za to.

Jupííí, dali jste FCE. Ale co dál?

Inkoust na vašem novém certifikátu ještě pořádně nezaschl a už přemýšlíte, co dál? Skvělé, většinou není nač čekat. Než se ale závazně rozhodnete pro další metu, zastavte. Pokud se chystáte strávit dalších několik set hodin studiem na vyšší certifikát, zkuste si nejdřív odpovědět na tyto otázky:

  • proč chci další certifikát a na co mi bude,
  • co se chci naučit a jak chci nové znalosti využívat,
  • jaké jsou možnosti nebo alternativy
Proč CAE nemusí být ta nejlepší volba

Z logiky věci se jako další stupeň po FCE nabízí CAE (Certificate in Advanced English). CAE vás nepochybně posune a přinese spoustu nových znalostí a dovedností, problém ale je, že v českém rybníčku si tento level reálně nemůžete udržet. Pokud se nechystáte na zahraniční VŠ nebo nejste jedním z těch, kteří mluvenou i psanou angličtinu používají denně v komunikaci nejlépe s rodilými mluvčími, výsledkem bude, že velkou část toho, co jste se na test naučili zapomenete, sklouznete zpátky na nižší úroveň a kromě zářezu v životopisu vám nic moc nezbyde.

Obchodní angličtina jako ceněná alternativa

Pokud pracujete v business sféře (od asistentky obchodního oddělení maličkého start-upu po jednatele velkých firem), vyplatí se vám přemýšlet spíš o certifkátu BEC (Business English Certificate). Po složení FCE je to ideální volba, protože si rozšíříte znalosti o spoustu business výrazů třeba v oblasti marketingu, HR, leadershipu, logistiky, customer service, naučíte se, jak napsat reprezentativní email zákazníkům nebo kvalitní report nadřízenému, jak na vyjednávání a obchod a další. Místo biflování gramatiky a studia témat, která nejspíš nikdy nebudete potřebovat se zaměříte přímo na to, co vás živí a co můžete využívat každý den. Certifikát můžete skládat na stejné úrovni jako FCE nebo vyšší, která odpovídá CAE.

Kdy se vám vyplatí přemýšlet o BEC

 

Business English CAE (Advanced English)
Zaměření témat obchodní (CRM, marketing, sales, stress…) obecné (sport, zábava, kultura)
Udržitelnost znalostí v neanglicky mluvící zemi vysoká spíše nízká
Gramatika pro zkoušku není stěžejní pro zkoušku je stěžejní
Praktické dovednosti velmi dobré dobré, pokud se využívají
Kdy se hodí pracujete v soukromé sféře, využíváte AJ v práci, ale nemáte sebevědomí, chcete získat další faktické znalosti o business, nebaví vás gramatika nepohybujete se v soukromé sféře (lékaři, neziskovky, učitelé apod.), využíváte AJ při cestování nebo jiné nespecifické účely, baví vás gramatika a zajímá vás jazyk jako takový
Co přinese témata z business prostředí, rozšíření slovní zásoby a frází používaných v business včetně odborné terminologie, znalost zpracování různých typů dokumentů, zlepšení komunikačních dovedností v práci, sebevědomí obecná témata využitelná v běžných komunikačních situacích, zlepšení plynulosti projevu, prohloubení znalosti gramatiky, znalost zpracování obecných typů dokumentů, postoupení na další úroveň v jazyce, sebevědomí

Pokud máte zájem o další rozvoj obecných jazykových kompetencí nebo se nepohybujete v business sféře a ani to neplánujete, pak neváhejte a jděte do CAE. Pokud plánujete nebo rozvíjíte kariéru v soukromém sektoru, pak se vám určitě vyplatí certifikát BEC. Ten vám přinese konkurenční výhodu, protože prokážete znalost odborně zaměřené angličtiny na dané úrovni. V ČR BEC zatím není široké veřejnosti moc známý, je ale rozhodně celosvětově uznávaný a ceněný. Kromě „kusu papíru“ vám ale hlavně přinese i spoustu užitečných znalostí, které budete každodenně využívat, ať se rozhodnete pro jeho nižší nebo vyšší úroveň.

  

 

Ing. Petra Kennedy, CIPD RACP

Ing. Petra Kennedy, CIPD RACP

Konzultant, lektor a metodik jazykových kurzů

Jsem konzultant a lektor se zaměřením na vzdělávání dospělých. Pracuji pro korporátní klienty, vedu kurzy obchodní angličtiny, rozvojové kompetenční kurzy a ambiciozní studenty připravuji na testy Cambridge. Věnuji se HR a business poradenství.

Máte zájem o spolupráci?

Napište mi